
Напевно кожен з нас чув фразу «голова кругом йде». На жаль це не тільки красномовний опис приголомшеності, але й реальна проблема. Головокружіння може виникнути у будь-якому віці незалежно від статі чи інших факторів. Запаморочення може тривати від декількох хвилин до декількох годин. Найчастіше воно проходить так само раптово, як і починається. Але у складних випадках може перейти у втрату свідомості. Розберемося, чому виникає головокружіння, як його лікувати та попередити.
Що таке запаморочення?
Запаморочення голови – це відчуття втрати стійкості. Тобто вам раптово починає здаватися, що навколишні предмети йдуть обертом, підлога під ногами рухається. Виникає відчуття, що ви падаєте чи провалюєтеся на рівному місці. Під час головокружіння втрачається орієнтація у просторі та координація.
Паморока не є окремим захворюванням. Це радше сигнал вашого організму, щоб відволіктися від шаленого темпу життя, звернути увагу на себе. Головокружіння може супроводжуватися різноманітними симптомами. Як от прискорення серцебиття під час запаморочення при клімаксі. Причин виникнення стану також дуже багато: від теплового удару до серйозних хвороб. Тому потрібно звертатися до лікаря для діагностики.
Причини запаморочення
Причиною головокружіння може стати:
- порушення вестибулярного апарату;
- неврологічні захворювання;
- порушення кровообігу;
- стрес;
- порушення обмінних процесів;
- реакція на стероїдні та гормональні препарати.
Головокружіння в лежачому положенні натякає на проблеми з внутрішнім вухом. Іншою причиною можуть бути низький тиск та вегетосудинна дистонія. Іноді подібна реакція організму викликана зневодненням, тому не забувайте пити достатньо рідини.
Головокружіння при вагітності пов’язано з гормональними змінами. Організм активно перебудовується у першому триместрі. Якщо голова крутиться й надалі, обов’язково зверніться до лікаря. З гормонами пов’язані й запаморочення при місячних. Частіше головокружіння виникають у тих жінок, які страждають від мігрені чи сильної втрати крові.
Симптоми запаморочення
Якщо простір навколо вас почав розхитуватись, це перша ознака запаморочення. Ви можете відчувати нестійкість, слабкість у ногах, про яку ще говорять «ватяні ноги». У деяких людей головокружіння викликає стан, схожий на сп’яніння.
Симптоми психогенного запаморочення доповнюються:
- сильною пітливістю;
- шумом та дзвоном у вухах;
- потемнінням або мерехтінням в очах;
- сильною втомою, тривогою;
- почуттям, ніби не вистачає повітря.
Головокружіння при дистонії супроводжується блідістю, блюванням чи «комом у горлі». Саме завдяки супутнім симптомам при запамороченні лікарі розуміють, яку систему організму необхідно перевірити першочергово. Тож не соромтеся розповідати про всі відчуття при головокружінні, навіть коли вони здаються несуттєвими.
Види запаморочення
Памороку поділяють на:
- Психогенне головокружіння. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, але не можете описати, що коїться – це воно. Зазвичай не можливо визначити головокружіння, проте у голові відчувається дивна важкість. Цей різновид запаморочення виникає під час панічних атак, стресів, депресій.
- Вестибулярна або системна паморока. Якщо навкруги вас крутяться предмети, або рухається ваше тіло, зверніть увагу на вестибулярний апарат. Спровокувати системне головокружіння можуть хвороби внутрішнього вуха чи ураження головного мозку.
- Несистемне запаморочення. Трапляється на тлі перевтоми, травм, вживання деяких ліків. При цьому різновиді головокружіння ви можете відчути нудоту, потемніння в очах, дзвін у вухах. Земля наче «втікає» з під ніг.
У випадку хронічного стану, що повторюється більш ніж 3 місяці поспіль, говорять про постуральне запаморочення. Причини цього порушення досі не виявлені. Про таке головокружіння говорять лише у тому випадку, коли відчуття нестійкості переслідує пацієнта регулярно.
Лікування запаморочення
При головокружінні перш за все потрібно уникнути травми від падіння. Якщо відчуваєте памороку чи бачите, як втрачає орієнтацію у просторі хтось поруч, треба сісти. В ідеалі – взагалі лягти, але шансів на м’яке ліжко поруч не дуже багато. Тож хоча б опустіться на лавочку, підлогу, ба навіть землю, щоб не впасти. Якщо відчуваєте запаморочення голови при різкому вставанні, намагайтеся рухатися плавніше.
Холодний компрес на лобі та свіже повітря швидко позбавлять головокружіння. Щоб знизити відчуття обертання речей навколо, сконцентруйтеся на якомусь одному предметі. Після того, як відчуєте полегшення, зверніться до лікаря для діагностики.
Лікування запаморочення може складатися з одного чи поєднання декількох методів:
- медикаментозна терапія;
- реабілітаційні заходи для покращення вестибулярного апарату;
- психотерапія.
Лікування зосереджується на усуненні причини головокружіння, особливо якщо це наслідок хвороби чи стресу. Крім лікарських препаратів застосовують вітаміни для покращення загального стану організму. Хірургічне втручання проводять дуже рідко, якщо без нього неможливо усунути причину головокружіння.
Ліки від запаморочення
Зазвичай використовують симптоматичні ліки від запаморочення:
- протисудомні препарати при мігрені;
- антигістамінні засоби від блювоти;
- кортикостероїди при запальних запаленнях середнього вуха тощо.
Якщо ви відчуваєте сильний стрес, лікар призначить заспокійливі таблетки від запаморочення голови. Наприклад, від тривоги допомагають бензодіазепіни або антидепресанти. Часто від головокружіння рекомендують препарати, що поліпшують кровообіг у мозку. При проблемах з внутрішнім вухом, вживають засоби для відновлення вестибулярної функції. Уколи від головокружіння використовують лише тоді, коли таблетки та вправи не допомагають.
Вітаміни
Збалансоване харчування вберігає від багатьох захворювань та неприємних станів. Але дотримуватися його не завжди виходить. У такому випадку додайте вітаміни від головокружіння до свого раціону. Включіть у меню більше продуктів з вітаміном Д, С, групи В (В12, В6, В1) або добавки, що їх замінюють. Окрім того, слідкуйте за рівнем заліза та магнію.
Профілактичні заходи та поради для збереження здоров’я
Для профілактики запаморочень потрібно вести правильний спосіб життя:
- фізична активність (хоча б повороти голови та інші вправи від головокружіння, а краще спорт);
- повноцінне харчування багате на вітаміни та мінерали;
- уникнення стресу;
- повноцінний спокійний сон;
- вживання рідини для профілактики зневоднення.
Слідкуйте за нормою цукру в крові, бо при цукровому діабеті запаморочення стається часто. Якщо крутиться голова, намагайтеся не робити різких рухів. Непогано допомагає масаж від головокружіння. Весь секрет у тому, щоб масажувати шийний відділ, поліпшуючи рух крові у головному мозку. Позбудьтеся шкідливих звичок на кшталт вживання алкоголю та надмірної пристрасті до кофеїну.
Не нехтуйте візитом до лікаря. Навіть, якщо запаморочення не повторюється на регулярній основі, воно не є нормальною реакцією організму. Ви можете уникнути серйозних хвороб, якщо вчасно їх діагностуєте завдяки головокружінню.
Популярні запитання та відповіді
- Які хвороби починаються з запаморочення?
Головокружіння може свідчити про вестибулярні порушення: нейротоніт, хвороба Меньєра. Часто запамороченнями супроводжується мігрень, інсульт, артеріальна гіпертензія, анемія, розсіяний склероз тощо.
- Чим небезпечне головокружіння?
Запаморочення призводить до втрати орієнтації у просторі. Воно може викликати падіння, а отже травми від удару. Особливо небезпечні струси та переломи у старшому віці, коли організм немає сил на повноцінне відновлення. Тому при перших симптомах одразу сідайте, щоб не травмуватися. Головокружіння при клімаксі іноді переходить у втрату свідомості. Оскільки запаморочення виникає непередбачувано, будьте обережні за рулем автомобіля.
- Коли викликати швидку допомогу під час запаморочення?
Якщо головокружіння перейшло у втрату свідомості, одразу викликайте швидку. Звертайтеся до лікарів, коли запаморочення доповнюється сильною нудотою, порушенням зору, мовлення, дихання. Не зволікайте, якщо відчуваєте біль у грудях.
Інша корисна інформація
Якщо у вас тріскає і лущиться шкіра на руках – це привід перевірити стан здоров’я. Іноді тріщини з’являються від ...
Детальніше...Безліч матусь стикаються з однією неприємною проблемою, яка з’являється на 2-4 тиждень після народження. Малюк ...
Детальніше...Ми всі знаємо, що сон дуже важливий для міцного здоров’я та гарного настрою. Проте біоритми можуть зазнавати змін, ...
Детальніше...Шум та дзвін у вухах або тинітус: причини та лікування Уявіть собі постійний нав’язливий дзвін від якого неможливо ...
Детальніше...