
Безліч матусь стикаються з однією неприємною проблемою, яка з’являється на 2-4 тиждень після народження. Малюк нещодавно народився, а на його личку вже присутні дрібні прищі на обличчі? У дитини вугрові висипання з’являються нечасто, адже основою їх “формування” є гормони. Згадуючи акне, ми передусім уявляємо підлітковий вік та буяння гормонів. І аж ніяк не ніжну “безгормонну” шкіру малюка. Хоч у немовлят присутні всі основні статеві гормони, але в менших кількостях, ніж у дорослих. Через плаценту матері дитина може отримати “підвищену дозу статевих гормонів”. Тож 20% немовлят мають акне у перші тижні життя.
Хоч вугрі зазвичай виникають у підлітковому віці, вугрова хвороба є і залишається восьмим по поширеності захворювання у світі. Чому виникають висипи на обличчі у немовлят, як вони виглядають та як їх позбутись – розкажемо сьогодні. Поїхали!
Що означає термін “акне у новонароджених”?
Фото непривабливих білих прищиків, які псують шкіру дитини, можуть злякати майбутніх мам. Проте не варто панікувати! В більшості випадків ці вугрові висипання не тривожать малюка та зникають самі по собі.
Білі або рожеві мілкі прищики у немовлят зазвичай з’являються на обличчі – щічках, лобі або підборідді. Тобто в типових для акне місцях. Вугрі у новонароджених ще називають неонатальними, оскільки вони з’являються одразу після народження. Причиною їх появи вважають вплив материнських гормонів та “недостатній розвиток” сальних залоз. Від дорослих вугрів висипка у новонароджених відрізняється зовнішнім виглядом, відсутністю болю свербіння. На відміну від підліткових вугрів, які, як ми знаємо, можуть викликати значний дискомфорт.
Як виглядає акне новонароджених?
Зазвичай акне у немовлят має вигляд дрібних білих горбиків на шкірі малюка (рідше – рожевих). Ці прищі можуть сильно або зовсім непомітно виступати над шкірою. Часто висипання з’являються близько одне до одного, створюючи невеликі розсипи вугрів. Шкіра навколо висипань може виглядати “роздратованою та почервонілою”, проте запальних процесів там майже немає. Чому майже? Прояв та ступінь запальної реакції тісно пов’язана з активністю імунітету. А, оскільки імунітет немовляти лише формується, запалення шкіри у них зазвичай не є вираженим.
Лоб та щоки є типовими місцями формування акне новонароджених. На грудях та спині вони з’являються значно рідше. Загалом дитячі вугрі схожі на зменшену та менш запалену копію “підліткових прищів”.
Причини появи акне у новонароджених
Коли з’являється неонатальний висип у малюка – не варто хвилюватись. Прищики у немовлят зазвичай з’являються між 2-м і 4-м тижнем життя. У цей час крові новонародженого ще циркулюють гормони, які він отримував від матері. Ці гормони можуть впливати на активність сальних залоз дитини. Тож шкірного сала може вироблятись більше, ніж потрібно самому малюку.
Акне новонароджених – причини появи:
- Вплив гормонів матері та недорозвиненість сальних залоз;
- Адаптації шкіри до зміни навколишнього середовища.
Отже, поява неонатальних вугрів найчастіше свідчить про “звикання до життя поза материнським лоном”.
Як відрізнити акне новонароджених від алергії, діатезу та інших шкірних захворювань?
По-перше, висипання у немовлят не супроводжується свербіння та лущенням. Це одразу виключає “алергічну природу хвороби”. Тож, якщо Ви не впевнені це акне новонароджених чи алергія – шукайте ознаки свербіння та лущення! По-друге, висип не поширюється на все тіло та не викликає дискомфорт. Тобто, ніяких мокнучих ділянок у складках шкіри – як буває при діатезі. Чи дрібної висипки, викликаної високою пітливістю чи лихоманкою, – як буває при пітниці.
Чи потрібне лікування акне новонароджених?
Білі прищики у немовлят на обличчі та грудях не потребують лікування. Ніяких нанесень спиртових засобів чи антисептичних препаратів! Дитяче акне зазвичай безслідно зникає за кілька тижнів (від 1 до 3 місяців).
Головне – забезпечити дитині належний догляд та гігієну. Для цього варто лише вмивати малюка теплою водою 🙂 Як з гори котитися!
Що робити при вугровому висипі у новонароджених?
Ось кілька простих порад, які допоможуть Вам підтримати здоровий стан шкіри малюка:
- Шкіру дитини слід підтримувати в чистоті, вмивати її теплою водою без мила;
- Витираючи шкіру не варто терти її рушником, щоб видалити вологу – акуратно промокніть обличчя та тіло дитини;
- Ні в якому разі не видавлюйте вміст прищиків (це може призвести до інфікування шкіри);
- Для делікатного догляду слід використовувати дитячу косметику без віддушок та агресивних компонентів (підібрати дитячі косметичні засоби можна на сайті eTabletka – в категорії Гігієна та здоров’я дитини, скориставшись вибором підкатегорії).
Хоч хлопчики частіше за дівчаток страждають на дитяче акне, неонатальні прищики – явище тимчасове і абсолютно нешкідливе (якщо Ви дитина 🙂). Якщо Ви доросла людина – радимо подбати про вибір спеціалізованих засобів для лікування вугрів, наприклад, Судокрему. Так позбутися вугрової хвороби вдасться значно швидше.
А розширити свої знання на тему здоров’я допоможуть наші попередні дописи на тему: Для чого потрібна фолієва кислота чи Як виглядають укуси кліщів. Дізнайтеся більше разом з нами та будьте здорові!
Запитання та відповіді
- Коли проходить акне новонароджених? За кілька місяців – від 1 до 3.
- На який день у новонароджених може з’явитися акне? Приблизно на 14-21 день життя.
- Які ускладнення можливі при акне? Якщо не видавлювати прищики та дотримуватись гігієни – ніяких ускладнень не буде.
Інша корисна інформація
Якщо у вас тріскає і лущиться шкіра на руках – це привід перевірити стан здоров’я. Іноді тріщини з’являються від ...
Детальніше...Ми всі знаємо, що сон дуже важливий для міцного здоров’я та гарного настрою. Проте біоритми можуть зазнавати змін, ...
Детальніше...Шум та дзвін у вухах або тинітус: причини та лікування Уявіть собі постійний нав’язливий дзвін від якого неможливо ...
Детальніше...Сезон комарів вже пройшов, а ви знаходите на своєму тілі сверблячі червоні крапки? Таку реакцію викликає укус ...
Детальніше...