Слідкуй за нами:
Довідкова аптек:

Бурсит колінного суглоба

Головна Корисна інформація Бурсит колінного суглоба
Дата публікації: 06.11.2024
110

Якщо ви відчуваєте біль у коліні, не запивайте його знеболювальним засобом. Позбавлення симптому без з’ясування його причини тільки погіршує ситуацію. Такий запальний процес, як бурсит коліна без лікування призводить до інфікування навколишніх тканин. Можливий розвиток сепсису, обмеження рухливості кінцівки або навіть некроз суглобової сумки. Розглянемо, що це за хвороба, які методи її лікування та профілактики.

Що таке бурсит?

Бурсит коліна – це запальний процес, у колінних синовіальних (суглобових) сумках (1). Ці сумки, які ще називають бурсами, розташовуються між кістками та сухожиллями. В невеликих порожнечах зберігається амортизуюча рідина, яка запобігає надмірному тертю. Під час запалення кількість рідини збільшується, рухи ускладнюються, з’являється біль.

Бурсит може виникнути у будь-який момент, незалежно від віку чи статі. Діти хворіють при нестачі кальцію чи вітаміну D3. У підлітків бурсит коліна виникає на тлі аутоімунних захворювань чи порушення обміну речовин. Запалення потребує негайного лікування для запобігання ускладнень.

В залежності від розташування колінної бурси, запалення поділяють на (2):

  • препателярний бурсит коліна – набряк на поверхні колінного суглоба;
  • утворення кісти Бейкера – запалення підколінної сумки.

Розрізняють хронічний та гострий бурсит. Гостра форма починається раптово, розвивається стрімко. Найчастіше є наслідком інфекції або перенавантаження. Хронічний бурсит поступово розвивається з запущеного гострого. Під час нього може наступати загострення зі збільшенням суглобової рідини та обмеженням рухливості коліна.

Як виглядає бурсит коліна?

Зі сторони бурси колінного суглоба виглядає як круглий набряк з рівними контурами. Додаткова рідина візуально збільшує сумку, але залишає її еластичною на дотик. При пальпації хворий відчуває біль та жар від шкіри. Найчастіше захворювання супроводжується почервонінням, набряком тканин навколо ураженого суглоба.

Причини бурситу колінного суглоба

Препарати для лікування бурситу підбирають, відштовхуючись від його причини. До захворювання можуть призвести:

  • тривале перенавантаження з однотипними рухами (спостерігаються у спортсменів);
  • травми;
  • навантаження, які постійно повторюються (у вантажників);
  • запальні форми подагри та ревматоїдного артриту;
  • тривалий натиск (при стоянні на колінах);
  • аутоімунні розлади;
  • інфекції від неправильно обробленої рани.

У зоні ризику люди з цукровим діабетом, імунодефіцитом, хронічними системними захворюваннями (3).Часто бурсит зустрічається у спортсменів, вантажників, плиточників та інших представників фізично виснажливих професій.

Симптоми бурситу колінного суглоба

Бурсит колінного суглоба супроводжується:

  • ниючим болем, що зникає у спокійному стані;
  • почервонінням та набряком;
  • підвищенням температури в запаленій області;
  • зменшенням рухливості.

Набряк має правильну круглу форму, залишається м’яким на дотик. Біль проходить через всю кінцівку, обмежуючи її рухливість. Іноді рухи коліна супроводжуються хрустом або клацанням суглоба.

Діагностика

Для призначення ефективного лікування бурситу коліна лікар уважно оглядає запалену ділянку. Оцінюється набряк, почервоніння, місцева температура шкіри. Важливо попередити лікаря про наявність травм, виснажливих навантажень та системних захворювань. Додаткові методи діагностики бурситу включають:

  • УЗД колінного суглоба;
  • рентген;
  • МРТ.

Для виявлення інфекційного бурситу проводять лабораторне дослідження крові. Точно виявляє збудника аналіз судинної рідини, який беруть за допомогою пункції з коліна. 

Сучасні методи лікування

Головне при лікуванні запалення – забезпечити нерухомість суглоба. Гарно допомагає холодний компрес при бурситі. Спокій та забезпечення нерухомого стану вгамовує біль. Холод зменшує місцеву температуру, почервоніння та набряк. Проте для повного відновлення потрібно звернутися до лікаря.

Після огляду та пошуку причини запалення спеціаліст може призначити консервативне лікування, фізіотерапію чи хірургічне втручання. Для початку підбирають препарати для лікування бурситу:

  • Нестероїдні протизапальні препарати від бурситу. Знімають біль та запалення у коліні. Застосовуються місцево у вигляді мазей, гелей та кремів, або перорально у вигляді капсул та таблеток. Основною діючою речовиною таких засобів є ібупрофен, диклофенак, німесулід.
  • Ін’єкції глюкокортикостероїдів. Застосовують при хронічній формі бурситу. Для зменшення запалення призначають препарати на основі тріамцинолона, метилпреднізолона.
  • Антибіотики при бурситі. Призначають при виявленні інфекційного збудника. Найчастіше використовують цефуроксим, макроліди чи цефалексин. Курс таблеток триває 14 днів. При високій температурі антибіотик вводять внутрішньовенно.

Багато лікарів при бурситі призначають хондропротектори для зменшення запалення, болю та набряку. Розповсюджена практика використання гепаринового крему та інших засобів місцевої дії після травм коліна.

До фізіотерапії бурситу відносять вправи для відновлення, фонофорез, ультразвук, магнітотерапію, лазеротерапію та інші процедури. Для захисту від перенавантажень використовують ортез на коліно. Послабити біль без лікарських препаратів допомагає кінезіотейпування. 

Хірургічне втручання проводять у двох випадках. При гострій інфекції лікар може розрізати бурсу та видалити звідти зайву рідину. У разі важких ускладнень при операції повністю видаляють суглобову сумку.

Профілактика бурситу колінного суглоба

Вам не знадобляться ліки від бурситу, якщо дотримуватися простих профілактичних заходів:

  • уникайте травм;
  • дозуйте навантаження;
  • використовуйте вправи на гнучкість для підтримання здорової фізичної активності.

Підтримуйте здорову вагу та харчуйтеся збалансовано. Вживайте продукти, багаті на вітаміни А, Е, РР, фолієву кислоту, кальцій, селен та марганець. При заняттях спортом з присіданнями, випадами чи бігом використовуйте ортез на коліно для зменшення навантаження. Якщо з’явилася рана, обов’язково обробіть її, щоб запобігти інфекційному зараженню.

Питання та відповіді

  1. Чи можна гріти колінний суглоб при бурситі?

Запалені суглоби не потрібно самостійно зігрівати, особливо на початкових стадіях захворювання. Після обстеження лікар може призначити зігріваючу мазь від бурситу, коли користь препарату переважає ризики. Пам’ятайте, народні методи та лікарські препарати не можна застосовувати без попередньої консультації зі спеціалістом. Самолікування може призвести до важких ускладнень.

  1. Які можуть бути ускладнення при бурситі колінного суглоба?

Якщо не займатися лікуванням, запалення переходить у хронічну форму. Серед найчастіших ускладнень захворювання: відкладання солей, остеомієліт, розрив сухожилля, утруднений рух чи повна нерухомість суглоба. У випадках інфекційного бурситу може розвинутися сепсис або з’явитися гній. При важкому перебігу можливий некроз уражених тканин коліна.

  1. Хто лікує бурсит?

Запалення лікує травматолог або травматолог-ортопед.

Інша корисна інформація

Як набрати вагу?

Ми звикли вважати, що більшість людей мріють схуднути. Проте існує багато людей, для яких надмірна худоба є не ...

Детальніше...
Фолієва кислота або Вітамін В9: для чого потрібна та як правильно приймати

Вітаміни — основа належної роботи нашого організму. Зокрема, фолієва кислота, також відома як вітамін B9, відіграє ...

Детальніше...
Якщо у шлунку пожежа: 5 антацидів, які рекомендують експерти

Печія – це симптом патології системи травлення. Він проявляється неприємним гірким або кислим смаком у роті, ...

Детальніше...
Затримки місячних: чому може виникнути, крім вагітності

Перше, що спадає на думку при затримці менструації – вагітність. Але це далеко не єдина причина збою циклу. Коли ...

Детальніше...
Уся корисна інформація