Слідкуй за нами:
Довідкова аптек:

Як позбутися гематоми: пам’ятка від Конекс

Головна Корисна інформація Як позбутися гематоми: пам’ятка від Конекс
Дата публікації: 09.01.2025
76

Кожен, хто коли-небудь вдарявся чи падав — буквально кожен на цій планеті — знає яке пошкодження виникає на місці забою. Синець, крововилив під шкірою, гематома — це все наслідки травмування, які викликають зміну кольору шкіри, біль та набряк тканин. 

Хоч цей стан зазвичай не є небезпечним для здоров’я, гематома на голові чи обличчі не є бажаною для людини. Тому ми розкажемо як позбутися гематоми та які причини її виникнення (звісно крім найочевиднішої — травмування). Поїхали!

Що таке гематома?

Гематома виникає через розрив та пошкодження кровоносних судин (капілярів). Від видимої кровотечі її відрізняє закрита локація пошкодження. Оскільки крові, що витікає з судин, немає куди текти — вона накопичується під шкірою. Чим більші розміри крововиливу, тим відчутніший буде тиск, який він створить на навколишні тканини.

Види гематом

Підшкірний крововилив може виникнути будь-де: під нігтем після удару молотком (піднігтьова гематома), на голові (підшкірна чи внутрішньочерепна), чи під оком після бійки (параорбітальна гематома). Некритичні крововиливи, такі як гематома після операції, зазвичай зникають за кілька днів, не викликаючи занепокоєння.

Проте існують травмування, які несуть пряму загрозу життю людини і потребують хірургічного втручання. Це гематома:

  • Абдомінальна — виникає в черевній порожнині, внаслідок травми внутрішніх органів. Абдомінальна гематома може викликати велику крововтрату та накопичення крові в нирках, печінці та селезінці;
  • Внутрішньочерепна — виникає всередині черепа. Внутрішньочерепна гематома (ВЧГ) спричиняє порушення мозкової діяльності, вона буває:
    • Епідуральна (між черепом і твердою мозковою оболонкою). Епідуральна гематома розвивається внаслідок перелому черепа або скроневої кістки. Вона вимагає негайного лікування, оскільки в 15% випадків призводить до смерті;
    • Субдуральна (під твердою мозковою оболонкою). Субдуральна гематома голови після удару виникає у кожної 4-ої травмованої людини;
    • Внутрішньомозкова гематома — крововилив в тканини мозку, внаслідок інсульту, росту пухлини чи високого артеріального тиску;
  • Спинна епідуральна гематома — крововилив в епідуральному просторі хребта. Епідуральна анестезія та травма хребта може стати причиною такого пошкодження;
  • Внутрішньом’язова — утворюється всередині м’язової тканини. Внутрішньом’язова гематома найчастіше спостерігається в області гомілки і передпліччя. І небезпечна вона насамперед можливим розвитком синдрому стиснення м’язів (компартмент-синдрому);
  • Гематома при вагітності, що буває:
    • Ретрохоріальна гематома — крововилив розташований за зовнішньою плодовою оболонкою (хоріоном), між нею і стінкою матки;
    • Субхоріальна гематома — крововилив розташований під внутрішньою плодовою оболонкою (хоріоном), між нею і амніотичною оболонкою. Обидва види дуже небезпечні для життя та розвитку дитини.
  • Суглобова гематома — виникає в суглобі та спричиняє біль, обмеження рухів і деформацію суглоба.

Як виглядає гематома?

Поверхневі крововиливи мають вигляд фіолетово-синіх синців різного розміру. Підвищення шкіри (набряк) є звичайним супутником гематоми. Все через те, що кров із пошкоджених судин, накопичуючись, виштовхує навколишні тканини назовні. З часом гематома змінює свій колір та “твердість”:

  • Свіжий забій має яскраво-червоний колір через наявність гемоглобіну. Шкіра на місці забою болюча та чутлива;
  • В міру розпаду гемоглобіну колір забою змінюється на синюватий чи зелений, біль зникає;
  • Надалі забій починає розсмоктуватись, його колір змінюється на жовтий.

Внутрішню гематому в грудях або черевній порожнині Ви ніяк не побачите. “Означити” її появу може сильний біль, який посилюється при рухах, та загальна слабкість.

Причини виникнення гематом

Незначні синці – звичайне явище для людського тіла, тупа травма від удару чи падіння може легко їх спричинити. Як і будь-які дії, що пошкоджують судини — операція, ін’єкція, поріз. Прийом ліків для розрідження крові (антикоагулянтів, таких як аспірин чи варфарин) збільшує ймовірність виникнення крововиливів. Як і наявність гемофілії та інших порушень згортання крові підвищує ризик виникнення синців.

Які ще причини виникнення гематом м’яких тканин?

  • Забиття та розтягнення м’язів, наявність м’язової дистрофії (слабкість м’язів робить їх «вразливими»);
  • Пошкодження та переломи кісток, особливо повні, що проходять через всю кістку;
  • Травми голови та черепно-мозкові травми, травми внутрішніх органів;
  • Розтягнення суглобів внаслідок надмірного навантаження чи неправильного руху;
  • Хірургічні втручання, ін’єкції, що пошкоджують судини (гематома від уколів);
  • Прийом антикоагулянтів та наявність хвороб, що впливають на згортання крові (гемофілія, лейкемія тощо).

Чому з’являються синці без причини?

Хоч зазвичай синці виникають після травм, в деяких випадках вони можуть виникати через:

  • Запалення судин (наприклад, васкуліт, що робить судини «ламкими»);
  • Онкологічні захворювання;
  • Генетичну схильність (у деяких людей судини «тонші та слабкіші»).

Серед ще більш неочевидних причин “схильності до синців” виділяють: 

  • Авітаміноз (дефіцит вітамінів С і К);
  • Споживання їжі чи добавок з часником та гінкго білоба (що розріджують кров);
  • Вікові зміни (що впливають здоров’я судин та кров’яний тиск).

Лікування гематом (синців)

Більшість гематом не потребують спеціального лікування, і з часом “розсмоктуються” самі. Пришвидшити цей процес допоможе:

  • Відпочинок та холодний компрес;
  • Знеболення та зняття набряку: за допомогою безрецептурних НПЗП, таких як ібупрофен чи декскетопрофен; чи місцевих засобів, таких як мазь від гематом з гепарином (Гепаринова мазь), бодягою (гель Гепарин з бодягою Tabula Vita), троксерутином та рутином (гель Троксерутин Цілюща Сила Tabula Vita), декспантенолом чи бепантеном:
    • Ібупрофен, диклофенак та кетопрофен мають знеболюючий та протизапальний ефект;
    • Декспантенол та бепантен, екстракти арніки, бодяги чи кінського каштану прискорюють загоєння шкіри;
    • Гепарин, рутин та троксерутин приміняється для запобігання утворенню тромбів, покращення мікроциркуляції крові та зміцнення судин.

У випадку великої локації забою або внутрішніх пошкоджень необхідне хірургічне видалення гематоми. Лікування може включати дренаж крові з місця крововиливу чи повне його видалення.

Метод самодопомоги RICE

Більшість забоїв лікують за допомогою відпочинку (rest), холоду (ice), легкої компресії (compression) та підйому пошкодженої області (elevation). Абревіатура RICE вказує на 4 основні принципи самодопомоги:

  • Відпочинок — рухів, що посилюють біль слід уникати;
  • Холод — прикладання льоду (обернутого в тканину) протягом 15-20 хвилин кожні 2-3 години після травми (це зменшує набряк і біль);
  • Компресія — використання еластичного бинта зменшує набряк;
  • Підняття — пошкоджену кінцівку слід підняти вище рівня серця.

При застосуванні цих засобів легкі та помірні синці зникають за 5-7 днів (вдвічі швидше, ніж без них).

Лікарські засоби від синців та гематом 

Існують і специфічні засоби від синців, що сприяють швидшому відновленню поверхневих тканин. Насправді вони мало чим відрізняються від протизапальних гелів та мазей, бо містять ті ж гепарин, троксерутин, екстракти арніки та каштану тощо.

Як, наприклад, бальзам від набряків та синців Чергова Аптека Еколла чи гель для експрес-видалення синців Синяк-Off (що до того ж швидко маскує синці). Гелі та мазі діють місцево, легко наносяться та дійсно прискорюють загоєння невеликих травмувань. Які ранозагоювальні засоби кращі для різних поранень можна прочитати у нашому попередньому дописі.

Що робити, якщо синець довго не минає?

Якщо синець не минає протягом тижня-двох та супроводжується погіршенням самопочуття — варто звернутись до лікаря. Оскільки стійка застаріла гематома може бути ознакою інфекції, тромбозу вен, кальцифікації чи інкапсуляції крововиливу.

Варто пам’ятати, що у літніх людей та людей з поганим згортанням крові рани гояться довше. Як і у тих, хто приймає антикоагулянти. Тому на період лікування лікар може порадити відмінити ці таблетки. Від гематоми з нетиповими симптомами (слабкість, запаморочення, сильний біль) краще не приймати ліків самим, а одразу звертатися до лікаря.

Питання та відповіді 

  1. Скільки часу сходить синяк? Невеликі синці зникають за 7-10 днів, середні та великі — за 2-4 тижні.
  2. Що робити, щоб швидко зійшов синяк під оком? Прикладати холодні компреси й гепаринову мазь.
  3. Чим замаскувати синці під очима? Коректором світлішим за Ваш звичайний колір, поверх нього нанести тональний крем або пудру.
  4. Куди звертатися жертвам домашнього насильства? У поліцію за телефоном 102, на цілодобову гарячу лінію для жертв домашнього насильства — 15-47, до центру безоплатної правової допомоги у регіоні Вашого проживання.

Інша корисна інформація

Бурсит колінного суглоба

Якщо ви відчуваєте біль у коліні, не запивайте його знеболювальним засобом. Позбавлення симптому без з’ясування ...

Детальніше...
Як набрати вагу?

Ми звикли вважати, що більшість людей мріють схуднути. Проте існує багато людей, для яких надмірна худоба є не ...

Детальніше...
Фолієва кислота або Вітамін В9: для чого потрібна та як правильно приймати

Вітаміни — основа належної роботи нашого організму. Зокрема, фолієва кислота, також відома як вітамін B9, відіграє ...

Детальніше...
Якщо у шлунку пожежа: 5 антацидів, які рекомендують експерти

Печія – це симптом патології системи травлення. Він проявляється неприємним гірким або кислим смаком у роті, ...

Детальніше...
Уся корисна інформація