Гриби, не відносяться ні до царства рослин, ні до царства тварин, тому є унікальним харчовим продуктом, що з одного боку містить багато мінеральних речовин, в тому числі калій, фосфор, сірку, магній, натрій, кальцій, хлор, як це характерно для рослин, з іншого боку містить багато вітамінів: А (каротин), вітаміни групи В, С, великі кількості вітаміну D і вітаміну РР. А ситість від вживання грибів з’являється через велику кількість в ньому білка, як це характерно для тваринних організмів. Мариновані, на грилі, сушені гриби є смачною добавкою до будь-якої страви.
Тому так багато людей восени збирає ці чудові дари природи. Проблема в тому, що є багато людей які не знайомі з даним різноманіттям грибів і дуже легко плутають їстівні гриби із неїстівними, наприклад, опеньки можна сплутати з такими грибами: несправжні опеньки, отруйні сірувато-жовті опеньки, чешуйчатка вогняна, чешуйчатка вільхова (огневка).
Як збирати опеньки?
Щоб зібрати правильні опеньки потрібно запам’ятати:
- їстівні гриби ростуть виключно на деревині;
- на ніжці під капелюшком справжні опеньки мають виражене кільце;
- на капелюшку і ніжці розташовано безліч лусочок;
- яскраве забарвлення капелюшків і темні пластинки під ними – ознаки помилкових опеньків;
- отруйні види виділяють виражений неприємний запах;
- м’якоть неїстівних грибів гірка на смак.
Білий гриб та його двійники
Неїстівні двійники білого гриба: гірчак (жовчний гриб), сатанинський гриб:
Жовчний гриб або гірчак отримав свою назву через вираженого гіркого смаку м’якоті. Через нього плодові тіла просто неможливо вживати в їжу. Але слід пам’ятати, що неприємний смак повністю зникає при маринуванні і солінні. В такому випадку вживання великої кількості гірчака в маринаді може викликати важке отруєння.
Сатанинський гриб привертає увагу своїм незвичайним забарвленням. У ньому світлий капелюшок поєднується з червоною ніжкою і яскравим трубчастим шаром. Такий дивний зовнішній вигляд повинен насторожити. М’якоть білих грибів біла або злегка жовтувата, найчастіше не має запаху. Отруйні екземпляри зазвичай мають землистий запах, а старі сатанинські гриби пахнуть гнилою цибулею.
Їстівні та отруйні лисички
Помилкові лисички (говорушки помаранчеві) є отруйними, ось як їх можна відрізнити від справжніх лисичок:
помилкові лисички ніколи не ростуть великими групами, як справжні види;
говорушки помаранчеві ростуть на гниючих або старих деревах, а їстівні види тільки на землі;
неїстівні лисички мають неприємний запах, а справжні пахнуть персиками або абрикосами;
капелюшки помилкових грибів мають правильну округлу форму з рівними краями, а справжні лисички — лійкоподібну з хвилястими краями.
Сироїжки та бліді поганки
Бліда поганка дуже схожа на зелену сироїжку, і ось в чому різниця:
У Сироїжки відсутнє кільце на стовбурі, яке характерно для отруйних представників. У порівнянні з блідою поганкою сироїжка завжди має більш товсту ніжку, вона більш м’ясиста, щільніша та має однотонних білий колір, а її пластинки більш ламкі. Необхідно зберігати всю ніжку цілком — тоді можна буде визначити, чи є у нього вольва (у сироїжок вона відсутня). Для цього гриб краще виривати із землі з корінням, а не зрізати ножем. Ще одна важлива відмінність будь-яких отруйних видів — зовнішня привабливість. Черв’яки та комахи не живляться блідою поганкою.
Симптоми отруєння грибами
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є:
- нудота, блювання;
- різкий біль в животі;
- діарея;
- запаморочення;
- підвищення температури тіла;
- зниження пульсу;
- задуха;
- судоми;
- відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
- поява галюцинацій та марення;
Якщо у вас проявився хоча б один із цих симптомів — негайно викликайте лікаря.
Перша допомога при отруєнні грибами
При отруєнні грибами не гайте часу та терміново телефонуйте «103», адже грибні токсини можуть чинити негативний вплив на всі органи і системи.
В більшості випадків організм сам “запускає” нудоту і блювотний рефлекс аби очиститись від токсинів, якщо цього не сталось – варто випити кілька склянок теплої води і таким чином спровокувати очищення вмісту шлунка, після цього варто прийняти сорбенти.
До приїзду невідкладної допомоги варто дотримуватись постільного режиму та пити багато рідини — води, підсоленої води або прохолодного чаю без цукру. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.
Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів.
Ні у якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся «перечекати» — це може бути смертельно небезпечно
Залишки грибів або грибних страв обов’язково збережіть, адже їх лабораторне дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.
Інша корисна інформація
Якщо ви відчуваєте біль у коліні, не запивайте його знеболювальним засобом. Позбавлення симптому без з’ясування ...
Детальніше...Ми звикли вважати, що більшість людей мріють схуднути. Проте існує багато людей, для яких надмірна худоба є не ...
Детальніше...Вітаміни — основа належної роботи нашого організму. Зокрема, фолієва кислота, також відома як вітамін B9, відіграє ...
Детальніше...Печія – це симптом патології системи травлення. Він проявляється неприємним гірким або кислим смаком у роті, ...
Детальніше...