
Вам знайоме відчуття важкості в шлунку після вживання смажених страв? Здуття живота після фастфуду та приступи болю в правому підребер’ї? Це можуть бути “перші дзвіночки” порушення відтоку жовчі або закупорювання жовчовивідних шляхів.
Гіркий присмак у роті, свербіж шкіри та нудота – це лише кілька з найпоширеніших симптомів застою жовчі. Харчування жирною їжею та хронічні хвороби печінки можуть сприяти порушенню жовчовідтоку – стану, відомому під назвою холестаз. Тож сьогодні ви дізнаєтесь, які функції виконує жовч, чому виникає її застій та як лікувати цей неприємний стан.
Що таке жовч?
Жовчний секрет або жовч – це речовина жовтуватого кольору, що допомагає розщеплювати жири. Також жовч “спрощує” роботу травним ферментам. Жовч виробляється в печінці щодня – у кількості від 800 до 1000 мл на добу. Після виробництва вона із печінки надходить у жовчний міхур.
Саме у жовчному міхурі неконцентрований жовчний секрет набуває тієї концентрації, що потрібна для розщеплення жирів.
Корисна інформація про жовч в організмі людини
До складу жовчного секрету входить багато сполук, найголовніші з яких – жовчні кислоти (80% глікохолевих та 20% таурохолевих кислот). Саме ці сполуки розщеплюють великі краплі жиру на дрібніші. Без жовчних кислот засвоєння жирної їжі (а, отже, і всмоктування жиророзчинних вітамінів) було б неможливим.
Характеристики жовчі |
|
Виробництво |
Печінка (гепатоцити) |
Зберігання |
Жовчний міхур |
Виділення |
Дванадцятипала кишка |
Функції |
Емульгування жирів (розщеплення на дрібні краплі), Активація ферментів ліпази, посилення дії травних ферментів, Сприяння всмоктуванню жиророзчинних вітамінів (A, D, E, K), Виведення з організму продуктів обміну (метаболітів), Стимуляція перистальтики кишківника, Регуляторна функція |
Склад |
Жовчні кислоти (глікохолева, таурохолева), ферменти (амілаза, фосфатаза, протеаза), холестерин , білірубін, фосфоліпіди (лецитин), муцин (специфічний слиз) мінеральні компоненти (натрій, калій, хлор), вода |
Колір |
Золотисто-коричневий (від світло-жовтого до бурого) |
Що цікаво, колір твердих випорожнень (калу) теж залежить від концентрації жовчних кислот – якщо він дуже світлий, це може свідчити про застій жовчі.
Причини застою жовчі
Оскільки застій жовчі – це порушення відтоку жовчного секрету, основними його причинами є захворювання печінки або жовчних проток. Саме від причини холестазу залежить тип лікування застою – чи необхідні Вам гепатопротектори (захисники печінки) чи жовчогінні препарати. Перешкоджати жовчовідтоку можуть:
- Набряк чи хвороби печінки;
- Фізичні перешкоди (камені, доброякісні кісти) або звуження жовчних шляхів.
“Підсилені” неправильним харчуванням, хронічним стресом та гормональними змінами ці “застійні явища” найчастіше вражають жінок. І цьому є просте пояснення. Високий рівень естрогену в організмі жінки сповільнює відтік жовчі, а прогестерон, своєю чергою, знижує частоту скорочень жовчного міхура. Тож, недивно, що такі вагомі гормональні зміни, як вагітність провокують застій жовчі у вагітних навіть у здорових жінок. У 1-2% жінок гормональні зміни під час вагітності спричиняють застій жовчі. Наслідки якого, на жаль, пов’язані з ризиком передчасних пологів.
Тож основні причини холестазу такі:
- Неправильне харчування (жирна їжа з малим вмістом клітковини);
- Гормональні зміни (вагітність, прийом оральних контрацептивів);
- Хронічні захворювання печінки (цистит, гепатит, алкогольна інтоксикація) та жовчного (наявність каменів у жовчних протоках);
- Стрес, малорухливий спосіб життя.
Симптоми застою жовчі
Поганий відтік жовчі “легко впізнати” по болю в правому підребер’ї, що посилюється після їжі. До нього нерідко додається гіркота у роті, відчуття важкості у шлунку, нудота та слабкість. Зміна кольору сечі та калу теж характерний прояв застою жовчі.
Симптоми холестазу включають:
- Біль і дискомфорт у правому підребер’ї;
- Ранкову гіркоту у роті;
- Нудоту, зниження апетиту;
- Проблеми зі шкірою, сухість та свербіж;
- Жовтяницю (жовтий колір шкіри та очей);
- Зміну кольору сечі та калу (сеча може ставати темнішою, а кал – світлішим).
Що цікаво, проблеми зі шкірою часто “сигналізують” про застій жовчі. Прищі, запалення та висипання починають з’являтись на шкірі через накопичення “знерухомленої, а отже токсичної, жовчі” у крові – організм намагається позбутися токсинів через шкіру.
Симптоми у дітей
“Дитячі” симптоми холестазу схожі на “дорослий застій жовчі”. У дитини симптоми
лише можуть проявлятися більш яскраво, супроводжуючись: неприємним запахом з рота, відмовою від їжі та болями в животі в області пупка (особливо після їжі).
У дітей проблеми з жовчовиділенням часто виникають через неправильний режим харчування – перекуси на ходу, часте вживання солодощів та недостатнє вживання овочів. Тож важливо змалку привчати дитину регулярно харчуватись здоровою їжею.
Лікування застою жовчі у жовчному міхурі
Деякі причини поганого “жовчовідтоку” можна легко усунути за допомогою жовчогінних ліків, таких як: жовчогінний чай, таблетки від застою жовчі чи рослинні засоби, що впливають на метаболізм. Проте лікувати хворобу треба комплексно (разом зі зміною харчування та способу життя). А почати варто з ретельного виявлення причини хвороби.
Діагностика
Початком обстеження є загальний аналіз крові та візит до лікаря-гастроентеролога. В діагностиці лікар буде орієнтуватись на підвищення рівня білірубіну та жовчних солей.
При підозрі на холестаз лікар може призначити додаткові лабораторні дослідження:
- Біохімічний аналіз крові на рівень білірубіну, холестерину, лужної фосфатази (ALP) тощо;
- Перевірку рівня печінкових ферментів
- Аналіз сечі та калу (на білірубін та на стеркобілін відповідно).
Наочно оцінити стан жовчного міхура дозволяє УЗД та томографія (МРТ чи КТ). Також існує специфічне медичне обстеження – холецистографія. Холецистографія є підвидом УЗД-дослідження, розділеного на 4 етапи. ЇЇ особливістю є споживання спеціальних жовчогінних речовин (розчину магнезії чи сорбіту) та поетапне проведення візуальної діагностики.
Препарати
Ендоскопічні процедури (такі як ЕРХПГ) дозволяють усунути фізичні причини, що викликають застій жовчі. Препарати для розрідження жовчного секрету або активації жовчовідтоку застосовують для лікування хронічного застою. Серед ліків від холестазу виділяють:
- Таблетки від застою жовчі. Зазвичай містять урсодезоксихолеву кислоту, що покращує жовчевідтік та розчиняє жовчні камені. Наприклад, капсули Урсосан чи Холудексан;
- Гепатопротектори. Ліки для підтримки печінки зазвичай містять силімарин (розторопша плямиста), амінокислоти (L-аргінін, L-глутатіон, L-метионін, L-орнітин, L-аспартат), карнітин, холін та есенціальні фосфоліпіди (фосфатидилхолін). Наприклад, капсули L-Аргінін чи капсули L-АКК;
- Рослинні засоби (жовчогінні трави) з розторопшею, артишоком, безсмертником, шипшиною та цмином пісковим, що мають жовчогінну дію та сприяють поліпшенню травлення. Наприклад, таблетки Артіхол, капсули Холелесан чи фіточай Жовчогінний.
Значна частина пацієнтів з холестазом може відчувати сильний свербіж шкіри. Тож їм знадобиться прийом антигістамінних препаратів.
Будь ласка, не займайтесь самолікуванням. Лікарські препарати можна приймати лише за призначенням лікаря.
Хірургічне втручання
При наявності значної кількості каменів у жовчовивідних шляхах пацієнтам можуть призначити лапароскопічну холецистектомію (повне видалення жовчного міхура через маленькі розрізи). Ще більш щадними є процедури з використанням ендоскопа (гнучкої трубки з камерою):
- Розширення жовчних проток, що застосовується, відповідно, при надмірному їх звуженні;
- Стентування (видалення каменів шляхом встановлення стента) або дренування жовчних шляхів за процедурою ЕРХПГ (ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія).
Хоча операція – це крайній варіант, у деяких випадках вона рятує людину від хронічного болю та ускладнень.
Дієта
Для стимуляції регулярного виділення жовчі слід харчуватись дрібними порціями – 5-6 разів на день. Для ритмічної роботи жовчного важлива і регулярність вживання їжі.
Щоб спожиті страви принесли користь, а не шкоду:
- Відмовтесь від жирної їжі, фастфуду, копченостей та пряностей – всього того, що подразнює жовчовивідні шляхи;
- Обмежте споживання солі;
- Вживайте достатньо води – не менше 1,5-2 літрів на день;
- Їжте регулярно невеликими порціями;
- Уникайте занадто гарячої або холодної їжі, оскільки вона може викликати спазми жовчовивідних шляхів.
Перевагу в харчуванні слід надати овочам та фруктам, багатим на клітковину. Це покращить травлення та прискорить виведення жовчі. Особливо корисними будуть: буряк, морква, гарбуз, яблука та груші. Нежирні сорти м’яса та риби, крупи та рослинні олії доповнять Ваш раціон білком, корисними жирами, вітамінами та мінералами.
Для найкращого ефекту радимо проконсультуватись з дієтологом та скласти індивідуальний план харчування при застою жовчі. Дієту краще доповнити регулярними фізичними вправами та турботою про своє здоров’я!
Профілактичні заходи
Дієтичне харчування з обмеженим вживанням жирних та гострих страв – найкраща профілактика застою жовчі. Порушення роботи жовчовивідних шляхів можуть виникнути і через ігнорування режиму харчування, і через стрес чи запалення слизової оболонки жовчного міхура (холецистит). Щоб цього уникнути варто дотримуватись “правила трьох Ні”:
- Ні – жирній їжі;
- Ні – тривалим перервам між прийманням їжі;
- Ні – стресу.
Не чекайте на появу проблем зі здоров’ям – потурбуйтесь про себе вже зараз.
Питання та відповіді
- Які продукти призводять до застою жовчі? Фастфуд, копчені, пряні, смажені та жирні страви, алкоголь.
- До якого лікаря звертатись при симптомах на застій жовчі? До гастроентеролога (потім – до дієтолога).
- Чи можна лікувати застій жовчі народними методами? Так, після консультації з лікарем.
Джерела:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cholestasis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24554-cholestasis
Інша корисна інформація
Напевно кожен з нас чув фразу «голова кругом йде». На жаль це не тільки красномовний опис приголомшеності, але й ...
Детальніше...Якщо у вас тріскає і лущиться шкіра на руках – це привід перевірити стан здоров’я. Іноді тріщини з’являються від ...
Детальніше...Безліч матусь стикаються з однією неприємною проблемою, яка з’являється на 2-4 тиждень після народження. Малюк ...
Детальніше...Ми всі знаємо, що сон дуже важливий для міцного здоров’я та гарного настрою. Проте біоритми можуть зазнавати змін, ...
Детальніше...